Zabezpieczenie fundamentów – zleć to profesjonalnej ekipie

Ochrona fundamentów przed negatywnym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć przenikająca mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich struktury, a wykwity grzybów oraz pleśni za czasem odbiją się negatywnie na zdrowiu mieszkańców.

Komu powierzyć realizację izolacji fundamentów?

Projektując budowę obiektu, warto zlecić opracowanie najlepszej metody hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale także w odnawianiu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w danej sytuacji. Wszak wykorzystanie adekwatnych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Kluczowa jest również szczegółowa analiza warunków wodnych na terenie, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można zweryfikować czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, iż po deszczu fundamenty stoją w wodzie dłuższy czas).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich osłony przed wilgocią wykorzystuje się odmienne strategie. Płytę fundamentową, na której zazwyczaj stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od dołu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nałożyć ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która powstrzyma kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów także wypada pozostawić profesjonalistom, gdyż kardynalnym błędem mniej doświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących wymogów i metod aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) lub użycie ich tanich substytutów, nie mających analogicznych parametrów wodochronnych. Niepoprawne ukończenie prac czy zastosowanie materiałów nieadekwatnych do stopnia obciążenia wilgocią może skutkować, iż będzie ona nieefektywna.