Ważne badania psychologiczne operatorów

Zleć badania operatorów Bielsko na www.testypsychologiczne.com.pl.

Kiedy wspomina się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zazwyczaj kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Obowiązek ten przepisy nakładają też na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych maszyn. Dlaczego zachodzi taka potrzeba i co jest badane?

Czy badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo wyraźnie wskazuje, jakie grupy zawodowe muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Co więcej, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a większość z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i z tego powodu robienie takich testów jest potrzebne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto prędkość reakcji, poziom koncentracji i zdolność oceny odległości. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie trwają one dłużej niż 0,5 godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku osoby badanej. Najczęściej są to trzy-cztery lata, a dla osób powyżej 50 roku życia – jeden-dwa lata.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]