Usługi detektywa

Kim jest prywatny detektyw? Już od XIX wieku rozwijał się ten fach, a stosowanie niezwykłych i fascynujących zasad dedukcji znalazło swoje odzwierciedlenie w literaturze czego przykładem jest na przykład postać Sherlocka Holmesa. Fraza “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Działalność detektywa opiera się na przeprowadzeniu śledztwa, podczas którego posługuje się rozumowaniem logicznym i rozmaitymi niejawnymi metodami dochodzenia. Na podstawie zebranych dowodów, wiarygodnych informacji, przesłanek przeprowadza proces dedukcji co ma na celu zidentyfikowanie właściwych wniosków. Prywatny detektyw nawet prowadząc śledztwa dla klientów musi posiadać licencję, gdyż jego zeznania mogą być znaczące w sprawach sądowych czy dochodzeniach policji.

Zakres pracy detektywa

Coraz częściej korzystamy z usług prywatnych detektywów. Obecnie biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i kompetentny, a każda drobna przesłanka czy wiadomość od klienta ma znaczenie. Przede wszystkim zakres takiej działalności to zbieranie wrażliwych, tajnych wiadomości często dotyczących postępowań karnych i cywilnych, szukanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, ustalanie wiarygodności świadków i dokumentów, zdolności płatniczych i ubezpieczeniowych. Wysokie zapotrzebowanie na detektywów wynika z faktu, że zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana ciężko jest uzasadnić nasze racje i argumenty. W celu ochrony własnych interesów wiele oszustw jest tuszowanych, a zeznania osób postronnych i świadków są przekłamane. Jedynie detektyw jest w stanie ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.