okna zabytkowe

Co warto wiedzieć o oknach zabytkowych?

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają dużo korzystniej niż te wykonywane współcześnie i są niewątpliwą dekoracją budynków. Względy wizualne to oczywiście ich nie ostatnia zaleta, a na ich cenę w znacznej mierze wpływa również wiek. Tak jak pozostałe dobra zabytkowe, również okna powinny być remontowane według przepisów – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z wykorzystaniem kupionych w markecie surowców. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo przeprowadzić te prace?

Jak odróżnić okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej zdobień niż współczesne. Rzadko są też otwierane od góry, co powoduje, że potrzebne stają się lufciki, z użyciem których możemy wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, zrobione są zwykle z drewna – materiału, który ma mnóstwo zalet, jednak wymaga regularnej konserwacji, a oprócz tego nietrudno go zepsuć. Z tego powodu tak istotne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć specjalistę?

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, a ta wymaga wysokich kwalifikacji – taki typ okna charakteryzuje się wszak zastosowaniem różnych, dziś już nieczęsto widywanych, rozwiązań. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą serwisować okien zabytkowych, kiedy nie zdobyli uprawnień potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić wysokie kary.

Lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]