Badania psychologiczne kierowców – dla kogo?

Dowiedz się, komu zlecić badania psychologiczne Bielsko. Skieruj się tutaj.

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają stwierdzić czy osoby badane mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc niezwykle ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak przebiegają testy i co konkretnie sprawdzają? Jakie przyrządy wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – grupy osób badanych

Testom psychotechnicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C. Do badań podchodzą także kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów służbowych oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą szybkość działania kierowcy

Badanie psychotechniczne składa się z 2 etapów. Najpierw osoby badane przystępują do części teoretycznej. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania oraz cechy osobowości czy poziom lęku. Kandydaci na kierowców muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Następnym etapem badań psychologicznych jest część aparaturowa, która weryfikuje przede wszystkim widzenie o zmierzchu, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, miernik sprawności sensomotorycznej i aparat krzyżowy. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]