Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Zamów badania kierowców Bielsko Biała na www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu rzutują kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę istotne jest to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz autobusów. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich zawodów w myśl przepisów muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ich temat parę słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one postać rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na specjalnych urządzeniach, podczas których badana jest podzielność koncentracji, postrzeganie prędkości, umiejętność szybkiego reagowania czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne filmy prezentujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]