Smaczna żywność, która wytrzyma wiele miesięcy – o kiszonkach
Warzywa kiszone są tak głęboko zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że w naszym odczuciu jest to wyłącznie słowiański frykas, nieczęsto przyrządzany w pozostałych krajach świata. Jednak domowe kiszonki modne są nie tylko na starym kontynencie, ale również w Azji oraz w Ameryce Północnej i Południowej.
Dlaczego kiszonki cieszą się popularnością?
Historycy potwierdzają, że metoda zabezpieczenia pożywienia przez ich zanurzenie w occie, w soli lub w solance, znana jest ludziom od przeszło 4 tysiące lat. Proces ten najprawdopodobniej nie pochodzi nawet z Europy, a z rejonu dawnej Mezopotamii. Pożywienie poddane fermentacji mlekowej nie psuje się, gdyż niskie pH zawiesiny, w której jest ono zanurzone, blokuje rozwój bakterii przyspieszających gnicie. Kilkaset lat temu była to optymalna metoda, żeby wydłużyć okres przydatności do spożycia warzyw, mięsa oraz ryb nawet o kilkadziesiąt tygodni. W wyniku tego przyjęła się tradycja szykowania m.in. kiszonych przetworów z warzyw z myślą o chłodnych miesiącach. Kwaszonki od początku swojej obecności znane są z właściwości prozdrowotnych, co oczywiście jest potwierdzone. Cechują się one np. sporą zawartością witaminy C, stąd też marynarze statków, które zaopatrzone były w kiszonki, rzadziej chorowali na szkorbut. Ciekawostką jest, że po polsku kwaszone przetwory warzywne określa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza dla zwierząt np z pulpy ziemniaczanej i kukurydzy.
W innych krajach kiszonki smakują odmiennie
Najbardziej rozpowszechnionym kiszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni generalnie w większości zakątków świata, także w Kanadzie i w USA, gdzie ten rodzaj przetworów warzywnych nie jest bardzo popularna. Lecz ogórki kiszone są tam bodajże niezwykle lubianym dodatkiem do hamburgerów, sandwiczy oraz hot-dogów. W naszym kraju obok ogórka, równie popularne są kiszona kapusta i buraczki, które wykorzystuje się do przyrządzania surówek oraz zup. Niemniej jednak to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. bakłażany, marchew, a także owoce (np. śliwki).
Solanka i ocet modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dodając im chrupkości i kwaśności. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, z czasem lat stały się podstawą bądź znaczącym dodatkiem do tysięcy przepisów narodowych. Warto wiedzieć, że smak kiszonych przetworów bywa inny w poszczególnych krajach świata, ponieważ jest on zależny od dodatków do zalewy, których używa się w trakcie kwaszenia. Dlatego też ogórek kiszony wedle typowej polskiej receptury, nie będzie smakował tak samo jak ten zakiszony np. w Indiach.
Lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]