Rynny metalowe i plastikowe – orynnowanie dachu

Więcej o rynnie plastikowej na www.regamet.pl.

Systemy dachowe składają się z szeregu modułów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej zalegania. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru prawidłowych modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz zdolności – podobnie jak zakładanie systemów rynnowych. Co więc powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich elementów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – jakie części wchodzą w jego skład?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a następnie do odpływu.

Rynny PCV, plastikowe czy metalowe – co kupić?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wyprodukowane z różnych surowców – między innymi z metalu czy też PCV. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania warto zatem skonsultować ze specjalistą.

Lokalizacja:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08