Książki dla młodzieży – gatunek literatury dla nastolatków

Kup książki dla młodzieży.

Dzieci urodzone w XXI wieku mają coraz mniejszą styczność z szeroko rozumianą literaturą. Młody człowiek wybiera przede wszystkim szybką rozrywkę na tablecie, w telewizorze albo w telefonie, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, gdy jest to obligatoryjna lektura szkolna. I także z powodu obowiązku analizy klasycznych tekstów literackich dla licznych licealistów czytanie dla rozrywki staje się niezrozumiałym konceptem.

Literatura dla młodzieży odwołuje się do uniwersalnych doświadczeń młodych ludzi

Ludzie młodzi nie są skazani jedynie na czytanie lektur szkolnych. Publikowana jest mnóstwo literatury dla młodzieży nie tylko polskich ale i zagranicznych pisarzy, którzy roztrząsają kwestie i opowiadają historie ciekawe dla młodego pokolenia czytelników. Ta kategoria literatury zyskała własną nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Są to powieści tworzone z myślą o odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Powieści dla nastolatków czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu m.in horrory, historie obyczajowe i fantasy. Jednak wszystkie te publikacje łączy odwołanie się wyraźnie do ogólnych doświadczeń młodych ludzi. Publikacje te piszą więc o poznawaniem własnej tożsamości, stosunkach z rodzicami, nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszym zauroczeniu i znajdowaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury młodzieżowej pozwala młodzieży poczuć, iż inni także doświadczają jednakowych życiowych zawirowań przez tych kilka burzliwych lat dojrzewania.

Dlaczego warto namawiać Czytanie literatury dla młodzieży z biegiem czasu przynosi korzyści

Rekomendujemy oferować nastolatkom interesujące je książki, bo wzbudzenie w nich chęci czytania dla zabawy po czasie daje wiele korzyści. Dziecko, które jest oczytany ma szersze słownictwo i lepiej daje sobie radę z gramatyką oraz ortografią, co zdecydowanie ułatwia zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Jednak czytanie o problemach innych osób w identycznym wieku to również metoda na dokładniejsze zrozumienie siebie, własnych zainteresowań oraz rozwinięcie w młodym człowieku empatii. Co istotne, opiekunowie pod żadnym pozorem nie powinni wyśmiewać zainteresowań dziecka. Jeżeli więc dziecko częściej czyta książki o wilkołakach czy elfach nie komentujcie, że to głupie i dajcie mu czerpać z nich przyjemność!

Lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa