
Hobby dla każdego – banknoty kolekcjonerskie
Dowiedz się, gdzie zamówić banknot kolekcjonerski, wejdź na https://tinyurl.com/yh6e7cc8.
Gdy słyszymy o kolekcjonowaniu przedmiotów, natychmiastowym skojarzeniem obok filatelistyki i bibliofilstwa jest numizmatyka. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi interesują się kolekcjonerzy. W połowie minionego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych kwitów bankowych.
Dzieje banknotów i z jakiego powodu je kolekcjonujemy?
Niewiele kto wie, że pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały w Chinach, a nie jak wielu uważa – w Europie. Pierwotna ich wersja, bliska w w swoim przeznaczeniu raczej do teraźniejszych weksli, wytworzona była ze skóry i pojawiła się w II w. p.n.e. za czasów Dynastii Han. Papierowe banknoty w postaci w jakiej funkcjonują dzisiaj kształtowały się zaś od VII do XII w. w czasie władzy Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Były one ułatwieniem dla kupców, bo dzięki nim mogli przemieszczać się na dalekie dystanse bez dodatkowego balastu w postaci metalowych monet. Europejczycy pierwszy raz dowiedzieli się o papierowej walucie z historii legendarnych podróżników z XIII w., m.in. Marco Polo, jednak w państwach europejskich zaczęto posługiwać się nimi w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z czasem ten sposób rozliczenia zobowiązań przyjęto wszędzie. Dopiero w XXI w. banknoty są spychane na boczny tor przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Stąd też może wzięło się coraz większe zainteresowanie banknotami jako egzemplarzami kolekcjonerskimi, jako że nie tylko mają one walory historyczne, ale również artystyczną – od stuleci bowiem budzą uznanie doskonałym designem.
Kto drukuje banknoty kolekcjonerskie w Polsce?
Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo nimizmatyków, zbierają zazwyczaj banknoty obiegowe z różnych stron świata. Są one całkiem łatwo dostępne, chociaż koszt ich kupna bywa ogromny – to w zależności od ich kondycji oraz roku emisji. Odrębną odmianą banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w niedużym nakładzie, zwykle w związku z upamiętnieniem ważnych zdarzeń czy sławnych osobistości ze świata kultury, nauki oraz polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 oraz 10 zł wypuszcza Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one m.in. 100-lecie założenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (wyjątkowy banknot o nominale 19 zł) czy 100. rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla banknot 20 zł). Ciekawym faktem jest to, iż poza olśniewającymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, przykładowo znaki wodne, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i recto-verso.
Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]