piłki do piłki nożnej, piłki Hummel

Czym różnią się między sobą piłki do siatkówki, piłki nożnej i ręcznej?

Nie ma dużej ilości sportów, które można ćwiczyć bez konieczności wykorzystania dodatkowych akcesoriów. Nawet w licznych sportach indywidualnych, np. tych z dziedziny gimnastyki czy lekkoatletyki, trzeba zaopatrzyć się w oszczep bądź młot. Aczkolwiek najbardziej rozpoznawalnym na całym globie sprzętem sportowym, pojawiającym się w rozmaitych sportach zespołowych (ale nie tylko), są piłki. W niniejszym tekście przybliżamy charakterystykę trzech piłek sportowych wykorzystywanych w sportach popularnych wśród Polaków.

Czym cechują się piłki do popularnych gier zespołowych?

1. Piłka do piłki nożnej to prawdopodobnie przedmiot, który spotkać można w pokoju każdego nastolatka, a ostatnimi czasy i niejednej dziewczynki, ponieważ do profesjonalnej kariery w tym sporcie nierzadko dążą również kobiety. Waga piłki do “nogi” zazwyczaj od 410 do 450 gramów, a jej obwód powinien mieścić się w przedziale 0,68-0,70 m. Dawniej takie piłki wytwarzano ze skóry naturalnej, współcześnie używana do tego jest głównie skóra syntetyczna. Piłki do piłki nożnej jeszcze kilkadziesiąt lat temu określano “biedronką” z racji charakterystycznych czarnych łatek, które musiały być wyraziste w dwukolorowych telewizorach. Dzisiaj piłki do „nogi” występują w setkach niepowtarzalnych wzorów i kolorów, a większość prestiżowych imprez futbolowych ma swój unikalny projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest niewiele mniejsza aniżeli ta do piłki nożnej, gdyż jej obwód to od 65 do 67 centymetrów. Jest od niej natomiast prawie dwukrotnie lżejsza – jej ciężar to tylko 260-280 g. W środku znajduje się lateksowy pęcherz, a między nim a skórzaną powierzchnią (także najczęściej uszytą ze skóry syntetycznej) mieści się warstwa nylonu lub bawełny. Piłki do siatkówki produkuje się w wersji indoor (do siatkówki halowej) oraz beach (do siatkówki plażowej).
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z piłek tu przedstawionych, lecz co istotne jej ciężar i rozmiary są inne w zależności od tego, dla kogo piłka jest przeznaczona. Inny obwód mają więc piłki do piłki ręcznej dla kobiet, inne dla mężczyzn, a piłki o najmniejszym obwodzie dedykowane są dla trenujących dzieci. Skutkiem tego obwód piłek dla szczypiornistów waha się od 46 do 60 cm, a ich waga – od 260 aż do 475 gramów. Dętka tych piłek powinna być nadzwyczaj wytrzymała, zatem zazwyczaj produkowana jest z lateksu. Warstwa zewnętrzna z kolei powinna dobrze przylegać do dłoni.

Czy jesteśmy profesjonalnymi sportowcami, czy uprawiamy sport jedynie hobbystycznie, opłaca się wykorzystywać akcesoria najlepszej jakości. Zagwarantuje to nie tylko większy komfort w trakcie rozgrywki – lepsza piłka na pewno wytrzyma także dłużej.

Lokalizacja:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]