Co to jest susz konopny i czy produkuje się go w Polsce?

W sklepach konopnych, oprócz szeroko wykorzystywanych olejków z CBD, można kupić również susz. Licznym osobom nazwa i wygląd tego artykułu błyskawicznie przywodzi na myśl nielegalną substancję psychoaktywną. Tymczasem susz konopny dopuszczony do sprzedaży w naszym kraju, tak jak olejki, zawiera przede wszystkim kannabinoidy, a nie THC (ilość tego związku – zgodnie z polskimi regulacjami – nie może przekraczać 0,2%).

Wytwarzanie suszu konopnego w Polsce

Susz konopny powstaje z kwiatów oraz liści konopi, dopuszczonych do legalnej uprawy. Do 2020 r. w naszym kraju zarejestrowanych zostało aż dziewięć odmian takich konopi włóknistych (to np. konopie Wielkopolskie, Henola oraz Beniko), a sama ich uprawa cieszy się coraz intensywniejszym zainteresowaniem wśród naszych rolników, często stając się podstawowym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie włókniste hoduje się na potrzeby wielu branż przemysłu, przykładowo chemicznego czy materiałów budowlanych, aczkolwiek podlega to państwowej regulacji, co znaczy, iż inwestor czy też rolnik chcący przystąpić do ich wysiewu musi uprzednio pozyskać odpowiednie zezwolenie z urzędu gminy lub miasta. Oprócz tego, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest wyłącznie za zezwoleniem właściwego miejscowo marszałka województwa. Plusem konopi przemysłowych jest to, iż można hodować je na uprawach wewnętrznych (indoor), jak i outdoorowych, ale też i na konsolidujących obie te metody uprawach szklarniowych.

Susz konopny – skąd bierze się jego niepowtarzalny aromat?

Dlaczego produkcja suszu konopnego staje się popularna w Polsce? Kwiaty i liście konopi włóknistych, z których produkuje się susz konopny, są bogate nie tylko w liczne kannabinoidy (CBG czy CBGV), ale również terpeny (jak przykładowo Kariofinel oraz Limonen), które dają każdej ich odmianie łatwo wyczuwalny, oryginalny zapach. Terpeny zawarte w kwiatach konopi przemysłowych używane są w szeregu produktach spożywczych i kosmetycznych.

Ogólnie uznaje się, iż kannabinoidy mają znaczące oddziaływanie na samopoczucie człowieka, a dzięki temu, że nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je posiada, można wykorzystać jako suplement terapii wspomagający walkę z reumatyzmem, stresem , bólem głowy bądź poniektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak np. ALS. Sporo danych o oddziaływaniu, a także dawkowaniu tych substancji, można przeczytać między innymi w wynikach badań naukowych upublicznionych w internetowej bibliotece National Institutes of Health, tj. Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.