
Anioły i szopki – polskie rękodzieło nie tylko dla turystów
Prace sporządzane przez polskich artystów ludowych, nadzwyczaj ekspresyjne, ale i całkiemproste w swojej strukturze, od dziesięcioleci oczarowują odbiorców. Także dziś niemal każdy Polak ma w swoim mieszkaniu jakąś rzeźbę z drewna, którą można uznać za przedstawiciela sztuki naiwnej.
Drewniane anioły – rękodzieło, które uwielbiają nie tylko zagraniczni turyści
Rzeźba w drewnie od wieków była ważną częścią polskiej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były przeważnie z kultem religijnym – w osadach i małych miasteczkach powstawały tysiące kapliczek, które regionalni artyści wypełniali tzw. „świątkami”, innymi słowy figurami religijnymi wykonanymi z miękkiego, prostego w obróbce drzewa. I chociaż współcześnie rzadko buduje się tego rodzaju kapliczki, to drewniane anioły w podobnej stylistyce odnalazły swoje miejsce jako element dekoracji naszych domów. Dlaczego właśnie anioły? Gdyż to symbol ochrony, dobra oraz troskliwości. Taka statuetka jednoznacznie asocjuje się z obrońcą domowych pieleszy. Anioły drewniane sporządzone w estetyce sztuki wiejskiej charakteryzują się jaskrawymi barwami, a dzięki manualnemu wykonaniu są niepowtarzalne. Nie jest zatem niespodzianką, iż stanowią one również jednym z najpopularniejszych drobiazgów przywożonych z Polski przez turystów.
Szopka krakowska – od wieków związana z Krakowem
Innym reprezentantem rodzimego rękodzielnictwa artystycznego jest szopka krakowska. Szopki są mocno związane z Krakowem i jego okolicami. Wytwarzane są z lekkich surowców, na ogół z barwnej folii aluminiowej oraz kartonu, a swoją strukturą odzwierciedlają reprezentatywne krakowskie kościoły. Od zeszłego wieku w grudniu odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym uczestniczą liczni artyści parający się ich tworzeniem od lat. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe występują w rozmaitych rozmiarach. Te konkursowe mogą osiągać wręcz parę metrów wysokości, lecz równie modne są także drobne, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Bożego Narodzenia eksponują pod choinką.
Pochodzenie fotografii: szopki-anioly.pl