
Złote monety bulionowe – zalety tej formy inwestycji
Chcesz kupić złote monety bulionowe? Odwiedź ten adres.
Osoby, które postanowiły inwestować w złoto mogą skorzystać z kilku różnych propozycji: nabywać akcje firm związanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Kolejną opcją jest nabycie złota inwestycyjnego, które oferowane jest nie tylko w postaci sztabek, lecz także monet bulionowych.
Złote monety bulionowe – wybijane w celu lokowania w nich środków finansowych
Monety ze złota kojarzymy z reguły z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, nazywane również lokacyjnymi, czy to ze złota czy z drugich metali szlachetnych, różnią się od nich w wielu aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są bite w celu inwestowania w nie środków finansowych, co sprawia, że ich nakład niezależnie od roku nie jest limitowany, a raczej regulowany przez popyt na rynku. Monet bulionowych nie są emituje się w kolekcjach tematycznych lub w nawiązaniu do istotnych wydarzeń, stąd ich wygląd niesłychanie z rzadka jest modyfikowany. Na ogół złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie tylko rokiem bicia. Znamienne jest to, iż wiele monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich rzeczywistą wartość determinuje ciężar i próba użytego do ich wybicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, a ich ewentualna odsprzedaż jest łatwiejsza niż miejscowych monet kolekcjonerskich.
Złoto bulionowe – jakie monety kupimy w polskich sklepach?
Najpopularniejsze pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednakże emitenci wypuszczają również monety o nominale 1/10 czy 1/4 uncji złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są z reguły z 24 karatowego złota (.9999), ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub południowoafrykański Krugerrand bite są ze złota próby .9167. Jeśli monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to głównie na celu zwiększenie twardości monety, a w konsekwencji redukcję ryzyka jej uszkodzenia. Takie monety z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są opisane świadczy o ilości czystego złota, które zużyto do ich wybicia.
W asortymencie polskich brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez trudu znajdą najpopularniejsze z nich, czyli Liść Klonowy, Pandę czy wspomniane wyżej Krugerrandy.
Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]