System rozliczeń SWIFT – co to?

Dowiedz się więcej o systemie SWIFT.

Mimo, iż w zasadzie na co dzień korzystamy z usług bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako reakcja Zachodu na wojnę na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z filarów wydajnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością dużo bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny używany dzisiaj system tego typu. Poza nim przykładowo w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SEPA, Express Elixir oraz SORBNET.Na świecie wykorzystywane są także przeróżne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze danego kraju.

Co jest w związku z tym główną zaletą systemu bankowego SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich państwach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekracza już 11 tys., ale także domy maklerskie, giełdy oraz wiele pozostałych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest także przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT znanych polskich banków

Nawet jeżeli tylko sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT popularnych banków, mających oddziały w Polsce.

– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]