Potrzebujesz wymienić złotówki na franka szwajcarskiego? Sprawdź kurs online

Kurs franka szwajcarskiego - uzupełnij swoje wiadomości!

O franku szwajcarskim Polacy nie wiedzą za dużo, praktycznie tylko to, że to ta waluta, w której mnóstwo naszych rodaków wzięło niegdyś kredyty, które teraz ciężko im spłacić. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest dość ciekawa.

Pieniądz słynny ze swojej ogromnej stabilności – frank szwajcarski

Naturalnie, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, lecz jest to również obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok między innymi dolara amerykańskiego, euro oraz funta brytyjskiego, frank szwajcarski jest zaliczany do najważniejszych walut współczesnego świata. Jednak nie była to pierwotna waluta, która pojawiła się w obiegu na terytorium Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się dopiero w połowie XIX w. i zastąpił liczne miejscowe waluty, które wcześniej były emitowane w różnych kantonach. Przez minione dekady swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją ogromną stabilnością, unikając m.in. destabilizacji w latach kryzysów ekonomicznych i politycznych, jakich doświadczyliśmy w XX oraz XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najbardziej urzekających walut świata. Jego banknoty emitowane od połowy 90-tych wyróżniają się oszałamiającymi barwami oraz niecodzienną wertykalną orientacją grafiki. Na frankach umieszczono osobistości z obszaru kultury (przykładowo Alberto Giacomettiego, Jacoba Burckhardta czy Arthura Honeggera), a nie jak zazwyczaj bywa – twarze wojskowych, działaczy politycznych bądź królów. Z kolei motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej serii banknotów są przyroda, Ziemia i nauka.

Kantor internetowy – tu poznasz aktualny kurs franka

Frank szwajcarski bezustannie cieszy się dużym popytem wśród inwestorów, niemniej jednak jego kurs śledzą również bacznie kredytobiorcy z nieuregulowanymi zobowiązaniami w tej walucie. Aby znaleźć bieżący kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy wchodzić na stronę kantorów online, gdzie kurs tej waluty uaktualniany jest w co parę sekund. Tu można również przeanalizować wahania wartości waluty w dowolnie określonym przedziale czasu. To funkcja pomocna frankowiczom oczekującym na optymalny moment, aby wymienić złotówki na franki przed uregulowaniem najbliższej raty pożyczki swoje następne kroki.