Kurs dolara i jego wymiana – korzystaj z kantoru online

Kliknij tu, jeżeli szukasz więcej wiadomości o aktualnym kursie dolara.

W latach 80-tych każdy pragnął posiadać chociaż parę banknotów dolarowych, żeby wstąpić po sprawunki do Pewexu. Z kolei w latach dziewięćdziesiątych trzymanie oszczędności w tej walucie było przejawem powodzenia w życiu zawodowym. Współcześnie znaczna grupa Polaków zamawia codziennie zakupy płacąc dolarami, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji oraz dostępności międzynarodowej wysyłki zamówień z popularnych globalnych portali zakupowych. Nie dziwi więc to, że dolar stał się walutą, która nie budzi już emocji, a nabyć go da się również przez internet, bowiem od wielu lat w Polsce działają kantory online, które wymieniają dolary na złotówki po kursie częstokroć rentowniejszym niż w bankach.

Kilka ciekawostek o dolarze amerykańskim

Nazwa „dolar” pochodzi od terminu “talar”. Taką nazwą określano monety z Czech o wadze 1 oz srebrnego kruszcu. I faktycznie na początku walutą płatniczą w U.S.A. były monety. Banknoty tej waluty, które przez wiele lat zyskały sobie bardzo wielu przeciwników, weszły do obiegu dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX wieku remedium na kryzys z brakiem bilonu. Co interesujące, banknoty dolarowe nie są wydrukowane na arkuszach papieru, a na mieszance włókien lnu oraz bawełny z dodatkiem kilku innych składników, pozostających sekretem. Nie znaczy to jednak, iż amerykańskie banknoty są bardziej trwałe – zbadano, że małe nominały pozostają w obiegu około 4 lata, a banknoty z nominałem 100$ – 9-18 lat. Zużyte banknoty są rozdrabniane, a wygenerowany z nich surowiec jest sprzedawany firmom, które przetwarzają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety krążą w obiegu aż 30 lat, jednak są one również najczęściej gubione, a często po prostu wyrzucane. Analizy podają, że tak dzieje się każdego roku z przeszło 62 mln dolarów w bilonie.

Kantor internetowy – tu sprawdzisz bieżący kurs dolara

Dolarem nazywa się wiele walut ale nie ukrywajmy, że jeśli mówimy “dolar” to idzie nam o dolara amerykańskiego, który jeszcze w poprzednim w. był najważniejszą walutą na świecie i dopiero w ostatnich latach sukcesywnie zaczął tracić swoją pozycję. Jednakże wymiana dolara nadal stanowi pokaźny wycinek obrotów na Forex. Zainteresowani bieżącym kursem dolara mogą w dowolnym momencie sprawdzić jego wartość m.in. na stronie kantoru online, gdzie kurs walut odświeżany jest co parę sekund. Ponadto, można tam porównać wartość dolara z aktualnymi kursami innych walut, a także sprawdzić historyczne dane dotyczące jego kursu.