Krajowy System e-Faktur – szybszy zwrot VAT i nie tylko

Zajrzyj tu, jeżeli szukasz szczegółowych wiadomości o e-fakturach.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie biznesmenom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Czym jest faktura ustrukturyzowana?

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma ściśle sformułowaną strukturę informacji opisanych z użyciem znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie mało co mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, jednakże dla odpowiedniego programu do rozliczania i wystawiania faktur taki dokument będzie doskonale klarowny. Dzięki temu, że faktury otrzymują ujednolicony format niezależnie od tego który oprogramowanie do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną odczytane identycznie. Jest to istotna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które dotychczas na co dzień spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania w programie księgowym informacji z faktur podsyłanych przez klientów w formie pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane zupełnie eliminują ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez człowieka, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – właściciele przedsiębiorstw wiele na tym zyskają

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić oraz odebrać fakturę ustrukturyzowaną wykorzystując Krajowy System e-Faktur uruchomiony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF przetrzymuje informacje o dokumentach przez 10 lat), szybciej odbiorą zwrot podatku VAT oraz są zwolnieni z obowiązku wysyłania pliku JPK_FA. Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc lepiej zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku VAT, akcyzowego oraz dochodowego. Co ważne, obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, jednakże musi ono być zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]