Funt – jego aktualny kurs i historyczne przeliczniki poznasz online

Więcej w temacie aktualnego kursu funta na https://www.kantor.pl/funt-brytyjski-kurs-waluty.

Funt brytyjski, którego właściwa nazwa to funt szterling, to jedna z najważniejszych walut świata. Pomimo przynależności początkowo do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a później Unii Europejskiej, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie przyjęło euro i zachowało swoją historyczną walutę.

Funt brytyjski po Brexicie

W efekcie Brexitu, który był procesem trwającym ponad 4 lata, wartość funta względem dolara oraz euro wyraźnie zmalała. Wiązało się to m.in. z ogłoszeniem przez liczne podmioty, w tym te związane z obszarem finansów, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co zagrażało zmniejszeniem się ilości miejsc pracy, a pośrednio także obniżeniem PKB. Odrabianie znacznego spadku wartości funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się powoli i przy dość dużych wahaniach wartości waluty. Kolejną przeciwnością w tym procesie stał się kryzys z 2020 r. wywołany długim zamknięciem angielskiej gospodarki z powodu pandemii koronawirusa COVID-19. Wypada jednakże zauważyć, iż funt brytyjski to niezwykle silny pieniądz, obecny w Królestwie Brytyjskim już od XII w., który w samym tylko XX w. wyszedł obronną ręką z ogromnych spadków spowodowanych zniesieniem powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. i z głośnego ataku spekulacyjnego z 1992 r.

Bieżący kurs funta brytyjskiego – Polacy nadal go sprawdzają

Funt szterling jest dla Polaków ważną walutą, w której nadal chętnie inwestują swoje pieniądze. Jest tak przede wszystkim w następstwie tego, że pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, gros zatrudnionych tam rodaków nie przewiduje powrotu do ojczyzny i nieprzerwanie utrzymuje finansowo swoich krewnych w Polsce. Aktualny kurs funta brytyjskiego obserwuje więc znaczna grupa rodaków. Poszukują oni w szczególności szczegółowych komunikatów nie tylko o przeliczniku tej waluty na złotówki lub euro, ale w wielu przypadkach też danych historycznych wybiegających do pięciu lat wstecz. Takie statystyki znajdują się między innymi na stronach kantorów internetowych, które uaktualniają kurs w odstępach co kilka sekund. Dostęp do najświeższych informacji umożliwia również sprawnym inwestorom zlecać kupno waluty po najkorzystniejszym kursie.

Lokalizacja:
Platforma wymiany walut Kantor.pl
SUPER GRUPA PL Sp. z o.o.
ul. Trakt Św. Wojciecha 149
80-017 Gdańsk

Tel.: +48 22 364 5 364
E-mail: [email protected]