Definicja złota inwestycyjnego i czy można kupić je online?

Jeśli potrzebujesz 1 grama złota, koniecznie odwiedź ten adres.

Polacy często myślą o emeryturze i o przygotowaniu się na ewentualną “czarną godzinę”. Z tej przyczyny przeważnie zabiegają o to, by co pewien czas odkładać nadwyżkę środków finansowych na koncie lub na lokacie w banku. W ostatnim czasie jednak ten sposób jest mało rentowny – słabe oprocentowanie lokat i postępująca inflacja powodują, że oszczędności nie dają profitu, a wręcz z miesiąca na miesiąc ich siła nabywcza spada. Nie dziwi zatem, że rośnie zainteresowanie alternatywnymi formami inwestycji, w tym również gromadzeniem złota lokacyjnego.

Co o złocie inwestycyjnym mówi polskie prawodawstwo?

Inwestowanie w metale szlachetne polega na zakupie ich w momencie, gdy ich wartość na rynku jest niska i zbyciu ich, jeżeli ta wartość wzrośnie. Ale trzeba mieć na uwadze, że nie każdy wyrób ze złota jest traktowany jako kruszec lokacyjny, toteż np. gromadzenie biżuterii ciężko nazwać lokatą w złoto. Prawo w Polsce, a w szczególności ustawa o podatku od towarów i usług, dokładnie określa co jest złotem inwestycyjnym. Zgodnie z aktualnymi aktami prawnymi jest to przede wszystkim kruszec próby co najmniej 0.995 w płytkach bądź sztabkach. Z kolei monety bulionowe ze złota muszą sprostać innym wymogom, by być uznane za złoto lokacyjne. Muszą posiadać próbę nie mniejszą niż 0.900, być wybite nie dalej niż w 1800 roku i co kluczowe – muszą być dopuszczone jako środek płatniczy w państwie, które je wybiło. Monet lokacyjnych nie traktuje się jako okazy kolekcjonerskie, zatem nie są numizmatami. Akty prawne definiują jeszcze jeden typ złota lokacyjnego, czyli złoto pod postacią papierów wartościowych.

Nabycie złota lokacyjnego możliwe jest też online

W ofercie polskich sprzedawców złota inwestycyjnego bez trudu spotkać można sztabki ze złota, jak i najpopularniejsze monety bulionowe z np. Austrii i USA. Zakupy można dokonywać także online i nie jest to oferta tylko dla dużych inwestorów. Ci z mniej zasobnym portfelem znajdą w internecie bogatą ofertę sprzedaży złotych monet o wadze 1/2, 1/4 bądź 1/10 uncji, jak i złota w indywidualnych sztabkach o wadze 1, 2 lub 5 g. Kupić można też złoto w tak zwanych „combibarach”, które umożliwiają odcięcie, a następnie zbycie indywidualnych płytek złota.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]