
Usuwanie blizn rogówkowych metodą PTK
Tutaj uzyskasz więcej informacji o usuwaniu blizn rogówki.
Oko jest wrażliwym elementem ciała i w wielu sytuacjach można je uszkodzić. W następstwie rozmaitych zapaleń lub urazów na powierzchni rogówki często pojawiają się blizny, które w mniej lub bardziej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można z powodzeniem zlikwidować, korzystając z laserowej korekcji wzroku.
Blizny na rogówce – jakie wywołują skutki?
Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą powłoką oka, która je chroni, a jednocześnie nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do kolejnych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niezmiernie sprężysta i mimo iż na ogół delikatne jej otarcia leczą się same, w szeregu przypadków pojawiają się zbliznowacenia, także na skutek naszej nieostrożności. Co jest przyczyną powstawania blizn rogówki? Są one przeważnie konsekwencją przeróżnych chorób (przykładowo kiły), dostania się do oka ciała obcego bądź urazów mechanicznych np. oparzenia, skaleczenia czy zadrapania. Ale blizny rogówki mogą wykształcić się także na skutek nieostrożnego nakładania soczewek kontaktowych. Oprócz wyraźnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn na rogówce świadczy kilka innych symptomów, takich jak przykładowo wrażenie bólu gałki ocznej, nadmierne łzawienie i puchnięcie powiek, toteż jeśli ich doświadczasz zalecamy niezwłocznie pomyśleć o konsultacji z okulistą. W trakcie wnikliwego badania określi on głębokość, pozycję i wielkość blizn, jak również doradzi w obszarze opcji ich leczenia.
Likwidacja blizn na rogówce – krótki zabieg z zastosowaniem promienia lasera
Najpopularniejszą współcześnie procedurą likwidacji blizn rogówki jest zabieg PTK, realizowany w sporej liczbie klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Metoda PTK umożliwia eliminację nie tylko blizn z centralnego, ale i peryferyjnego obszaru rogówki. Z PTK korzysta się się również do leczenia innych wad tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania za pomocą wiązki lasera zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitego znieczulenia, wystarczające jest anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się preparatem w kroplach wprost na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne kilka tygodni trzeba nie przemęczać oka, stosować się skrupulatnie do zaleceń lekarza i systematycznie zgłaszać się na kontrolę zgodnie z planem.
Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]