
Dermatochirurgia – wycinanie znamion skórnych
Chirurgiczne usuwanie znamion umożliwia diagnozę czerniaka – złośliwego nowotworu skóry. Jakie znamiona można wycinać przy pomocy lasera? Kiedy trzeba zapisać się na konsultację z lekarzem?
Dermatochirurgia – usuwanie znamion chirurgicznie i laserem
Nowotwory złośliwe skóry to groźne i w wielu przypadkach kończące się śmiercią pacjenta choroby, związane z reguły z intensywnym oddziaływaniem na powierzchnię skóry promieni słonecznych. Dzisiejsza diagnostyka nowotworów skóry i dermatochirurgia – dział medycyny zajmujący się usuwaniem zmian skórnych, potrafią sprawnie uchronić pacjentów przed nowotworami, też złośliwymi. Kluczowe są naturalnie okresowe badania i profilaktyka. Każdy winien przynajmniej raz w roku umówić się na konsultację u dermatologa i zbadać podejrzane znamiona, m.in. przy pomocy nieinwazyjnego badania dermatoskopowego. Jakie zmiany kwalifikują się do usunięcia? Usuwanie znamion wykonuje się w przypadku znamion melanocytowych, pieprzyków, jak również naczyniaków czy narośli skórnych. Kiedy musimy sprawdzić w badaniu histopatologicznym, czy jakaś zmiana (przykładowo przebarwienie posłoneczne), jest niebezpieczna i czy nie przeistoczy się w raka skóry trzeba wówczas przeprowadzić chirurgiczne usuwanie znamion.
Kiedy możliwe jest laserowe usuwanie znamion?
Kiedy natomiast można przeprowadzić usuwanie znamion laserem? W takim przypadku to lekarz dermatolog musi wcześniej potwierdzić, iż znamię ma niezłośliwy charakter. Niestety usuwanie znamion laserem nie pozwala na przeprowadzenie badania histopatologicznego. Zmiany często nie są również likwidowane w całości. Tymczasem w przypadku zabiegu chirurgicznego, zmiany skórne są usuwane z pewnym marginesem, a potem badane histopatologicznie. To aktualnie najlepsza metoda rozpoznania nowotworu skóry. Sam zabieg trwa około 3 kwadranse, a pacjentowi aplikuje się znieczulenie miejscowe. Po usunięciu zmiany trzeba codziennie przemywać ranę. 2 tygodnie po zabiegu ściągane są szwy.