Biopsja gruczołu krokowego – krótki i precyzyjny zabieg

Poszerz swoje wiadomości o biopsji prostaty.

Gruczoł sterczowy, inaczej prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina postacią i rozmiarem kasztan. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za produkowanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak istotna jest jej cykliczna kontrola. Pozwala to rozpoznać przerost bądź zapalenie tego gruczołu, jak również stosunkowo wcześnie wykryć niepokojące zmiany rakowe. Należy zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego prawdopodobnego powstania.

Alarmujące objawy – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Panowie, którzy skończyli 45 rok życia muszą cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeśli spostrzegli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak trudności ze wzwodem oraz ejakulacją, ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, trudności w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz polec badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By jednakże mieć absolutną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Ile trwa biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia jednocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu używa się jedynie obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym z reguły ok. 30 minut. Ponadto pacjent spędza jeszcze po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, tym samym cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest właściwie bezbolesna, ponieważ wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Później patomorfolog sprawdza pobrane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi posiadanie rozrusznika serca, alergia na niektóre leki czy zaburzenia krzepliwości krwi. Stąd też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]