Jak nauczyć się jeździć konno? Podstawy dla początkujących

Jak nauczyć się jeździć konno? Przedstawiamy użyteczne wskazówki dla osób, które planują rozpocząć treningi. Ile powinna trwać pierwsza lekcja, z jaką częstotliwością kontynuować naukę i czy konieczny będzie instruktor?

Jak jeździć konno? Podstawy przed pierwszą lekcją

Nie dla najmłodszych – eksperci zalecają, by naukę jazdy konnej rozpocząć najwcześniej od siódmego-ósmego roku życia. Młodszych fanów koni można oswajać z tą dyscypliną: przyprowadzać do stajni, pokazywać, jak się karmi i czesze zwierzę, ale na właściwe lekcje rozpocząć nieco później. Maluchy nie zdołają zapamiętać kolejności ruchów i szybko tracą zainteresowanie, stąd wymieniony powyżej minimalny wiek.

Długość pierwszej lekcji – ile powinna trwać pierwsza lekcja jazdy konnej? W trakcie uprawiania tej dyscypliny pracują takie partie mięśni, których na co dzień raczej nie ćwiczymy, dlatego zaleca się, by nie było to więcej niż 30 minut w siodle. Dłuższy trening będzie zbyt dużym obciążeniem dla ciała i kręgosłupa, a najmłodsi kursanci stracą zainteresowanie i potrzebne w trakcie jazdy skupienie.

Pierwsze wrażenie jest tylko raz – ciężko zatrzeć złe pierwsze wrażenie, dlatego zaleca się, by na pierwszą lekcję jazdy wybrać miejsce z polecenia lub mogące się pochwalić wysokimi notami od innych kursantów. Tylko instruktor cierpliwy, z doświadczeniem i dobrym podejściem – zarówno do jeźdźca, jak i konia – może skutecznie zachęcić, by po pierwszej lekcji kontynuować treningi i rozwijać w sobie tę pasję.

Wygląd i zachowanie konia – jeżeli zwierzę w szkółce jazdy wygląda na chore, zmęczone lub niedożywione, nie jest to dobry znak. Równie ważne jest, by w stajni zachowane zostały zasady higieny, sierść, zęby, grzywa i kopyta wyglądały zdrowo, a zwierzę było ufne i chętne do interakcji z człowiekiem.

Jak nauczyć się jeździć konno? 3 najważniejsze zasady

1. Pod okiem instruktora – jak nauczyć się jeździć konno, by od początku robić to prawidłowo, z dobrą postawą i w pełni bezpiecznie? Pierwsze lekcje warto odbyć pod okiem profesjonalnego instruktora. Jeżeli figuruje on w spisie Polskiego Związku Jeździeckiego, to znak, że trafiliśmy na profesjonalistę i fachowca. Zaleca się również, by lekcje konnej jazdy odbywać w miejscach, gdzie zwierzęta są traktowane w sposób empatyczny, a stosowane tam style jazdy etyczne.
2. Z odpowiednią częstotliwością – w tym, jak nauczyć się jeździć konno efektywnie, pomoże zastosowanie odpowiedniej częstotliwości lekcji. Absolutne minimum to 1 lekcja tygodniowo, jednak – jeżeli dysponujemy większymi zasobami wolnego czasu – może być to 2-3 razy w tygodniu. Wprowadzenie – a przynajmniej na początkowym etapie nauki – większej częstotliwości sprawi, że kursant nie zapomni o świeżo nabytej wiedzy i technice jazdy do kolejnego treningu.

3. We własnym tempie – nie ma reguły, ile trwa przyswojenie podstawowych zasad konnej jazdy. Brakuje wytycznych i konkretnych liczb, ile trwa nauka jazdy na lonży, by przejść do kolejnych kroków: stępa, kłusa i galopu. Czynniki, które wpływają na tempo nauki, to m.in. kondycja fizyczna kursanta, chęci i częstotliwość lekcji. Nie warto porównywać się do innych, tylko przyswajać kolejne cenne wskazówki we własnym tempie.

Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/jak-nauczyc-sie-jezdzic-konno