Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Chcesz zamówić obrączki ślubne Kraków? Skieruj się na ten adres.

Dla wielu ślub jest wyjątkowo wzruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten wiąże młodą parę po wsze czasy, a znakiem ich uczucia, lojalności i oddania są obrączki ślubne.

Obrączki – element ceremonii ślubu od XIII wieku

Z początku nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, skutkiem tego mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się cząstką obrzędu zaślubin. Panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną wiele stuleci później, o czym jednak niedużo osób wie. I chociaż wcześniej bywały przypadki, iż zakładali pierścienie na dłoń gdy wyrywali się na wojnę, jednakże tradycja ta upowszechniła się dopiero w XX w., a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, że wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której winien być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w innych krajach, jak przykładowo na Słowacji, w Turcji, w Kanadzie czy w Meksyku, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie według niegdysiejszych wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz wybiera obrączki wspólnie, jakkolwiek zwyczaj wskazuje, iż narzeczona nie powinna finansować ich zakupu, gdyż jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – niegdyś z mosiądzu, dzisiaj ze złota bądź platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej skromnym designem. Przez wiele wieków wykonywano je z różnorodnych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub mosiądz) reprezentujące moc miłości. W dzisiejszych czasach do ich wykonania wykorzystuje się najczęściej złoto oraz platynę, które są oznaką zaufania do małżonka. Owszem, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak nadal przeważnie kupowane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie i delikatne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch gatunków złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają także często w ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka lub ważny dla młodej pary cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]