
Kwas hialuronowy – zastosowanie i przeciwwskazania
Kwas hialuronowy – wbrew swojej nazwie – jest cukrem, który znajduje się w rozmaitych tkankach organizmów żywych, przykładowo w mazi stawowej. Jednak najwięcej można go znaleźć w tkance skórnej. Pobudza on produkowanie kolagenu, a przy tym dysponuje także zdolnością wiązania obfitych ilości wody, i to właśnie między innymi za jego sprawą skóra jest elastyczna. Wraz z postępującym wiekiem stężenie kwasu hialuronowego pomału się obniża, przez co skóra staje się wiotka. W ten sposób powstają zmarszczki, będące bezpośrednim efektem nieuniknionego zjawiska, jakim jest starzenie się.
Kwas hialuronowy i jego współczesne stosowanie w medycynie
Pomimo że wstrzykiwanie kwasu hialuronowego kojarzy się najczęściej z zabiegami medycyny estetycznej, ten organiczny związek chemiczny stosowany jest w o wiele większym zakresie. Używa się go między innymi w ortopedii do leczenia przeróżnego rodzaju schorzeń zwyrodnieniowych stawów czy w proktologii do nawilżania błony śluzowej. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach mających na celu wygładzenie zmarszczek, uniesienie brwi, poprawę kształtu nosa, modelowanie okolic ust, brody i podbródka, likwidację cieni pod oczami czy zaakcentowanie kości policzkowych. Oprócz zabiegów na twarz, kwas hialuronowy używa się też na włosy (przeciwdziałanie ich wypadaniu) i na dłonie.
Ile trwa wstrzykiwanie kwasu hialuronowego?
Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, stąd ewentualne podrażnienia czy reakcje alergiczne po zabiegu pojawiają się z rzadka, jednak nie są wykluczone. Przed decyzją o zabiegu lekarz odbywa z pacjentem wywiad, w trakcie którego weryfikuje, czy nie występują przeciwwskazania do przystąpienia do procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takie jak przykładowo ciąża, skłonność do blizn przerostowych, opryszczka bądź stany zapalne skóry, a także możliwa alergia na ten cukier.
Ostrzykiwania kwasem hialuronowym przeprowadza się za pomocą “tępej” igły, która za sprawą tępej końcówce nie przecina tkanek jak zwykła igła. W zależności od powierzchni ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od pół do półtorej godziny. Po wstrzyknięciu kwasu na skórze może być widoczny obrzęk, który utrzymuje się mniej więcej 2-3 dni. Warto podkreślić, że rezultaty, jakie są widoczne po zastrzykach kwasem hialuronowym nie są permanentne, bowiem związek ten jest sukcesywnie metabolizowany przez organizm.