
Blefaroplastyka – o zabiegu korekty powiek górnych
Chirurgiczna korekta powiek to rozwiązanie dla osób, które czują silny dyskomfort z powodu ich opadania. Dlatego że skóra powiek jest bardzo cienka, dość szybko ulega procesowi starzenia, traci z czasem elastynę oraz kolagen, co skutkuje utratą jej sprężystości. Jakkolwiek opadające powieki nie są problemem jedynie starszych ludzi. Częstokroć na tę niedyspozycję cierpią też osoby w młodym wieku.
Kiedy podniesienie powiek górnych jest potrzebne?
Proces starzenia się skóry jest nieunikniony i dzisiejsza medycyna nie znajduje się nadal na poziomie, który pozwoliłby go całkowicie zastopować. Opadające powieki są tym samym typowym skutkiem utraty przez skórę sprężystości. Z reguły opadające powieki są zaledwie problemem estetycznym, bowiem sprawia, iż twarz sprawia wrażenie bardzo strudzonej. Tymczasem szereg pacjentów decyduje się na plastykę z przyczyn medycznych – opadające powieki być przyczyną silnego zmęczenia oczu, znacznego zmniejszenia pola widzenia oraz powracającego bólu głowy. Może to więc zauważalnie wpływać na nasze życie, poprzez utrudnianie powszednich czynności, jak czytanie i prowadzenie pojazdów.
Czy po plastyce powiek górnych zostanie blizna po zabiegu?
Korekta powiek polega na zrobieniu nacięcia w skórze w naturalnym załamaniu i usunięciu niepotrzebnej wiotkiej tkanki. W razie potrzeby likwiduje się również nagromadzoną tkankę tłuszczową. Cięcie zaszywane jest cienkimi szwami, dzięki czemu po zasklepieniu blizna po zabiegu będzie niezauważalna. Sam zabieg blefaroplastyki trwa z reguły mniej więcej godzinę i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez niedługi okres czasu występuje obrzęk oczu, niekiedy pacjent doświadcza również swędzenia powiek, jednakże na ogół już po blisko 2 tygodniach pacjenci mogą powrócić do swoich normalnych zajęć.
Nie każdy może poddać się zabiegowi podniesienia powieki górnej, toteż najpierw nieodzowna jest konsultacja ze specjalistą. Pośród przeciwwskazań do wykonania blefaroplastyki wylicza się między innymi cukrzyca, choroby nowotworowe i nadczynność tarczycy. Podniesienia powiek górnych nie wykonuje się także u kobiet karmiących piersią oraz w ciąży.