Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

Zamów motoreduktor walcowy.

Motoreduktor to po prostu zintegrowany układ napędowy skonstruowany z przekładni oraz silnika. Jak pracują motoreduktory i kiedy się je stosuje? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania

Motoreduktory pomagają efektywniej korzystać z silników elektrycznych w roli napędu w najróżniejszych zastosowaniach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem efektywność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, stąd zawsze występuje niewielka dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła albo hamulce. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane elementy, które można bez trudu wybrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie odpowiadały wymogom danej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a niekiedy miesięcy, na żmudne obliczenia i testy różnych kompletów części. Zależnie od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do krótkiego lub długiego czasu pracy, jak również do niewielkich, średnich lub dużych obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto kilkustopniowe przekładnie, można otrzymać bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich potencjalnych kombinacji

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem kilku typów silników (AC, DC, BLDC czy bocznikowych), dzieli się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. A więc wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną).

Nie ma raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to produkcja żywności, transport bądź przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch różnorodne automaty, jak kolejki górskie, linie produkcyjne, dachy ruchome i wirniki. Ogromne spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów użytych w nich przekładni i silników spowodowała, że liczbę możliwych kombinacji, jakie teraz mają w ofercie cenieni światowi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach, ale wręcz w milionach.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]