Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Dalsze informacje o szalunkach Kraków.

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Z reguły stosuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wtedy są one konieczne do tego, żeby nadać im odpowiedni kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się także podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie przestrzeni na okna, drzwi oraz bramy. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i jak mogą nabyć je inwestorzy.

Systemy szalunków

Klasycznym typem szalunków jest struktura utworzona z drewnianych desek albo grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można użytkować powtórnie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – wielu inwestorów oraz wykonawców decyduje się zatem na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane z drewna, sklejki bądź metalu, jak również zestawiać dwa a nawet trzy surowce. Na ogół jednakże korzysta się ze sklejki – głównie z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a całą konstrukcję łączą belki, narożniki, głowice ze aluminiowe lub stalowe i łączniki.

Wynajem szalunków – kiedy to się opłaca?

Firmy często parające się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wybudować pojedynczy obiekt czy ekip, które zwykle świadczą inne usługi. Nabycie wszystkich elementów potrzebnych do skonstruowania szalunku nie byłoby opłacalne . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]